Прескокнете до содржината
Дома » Гуштери

Гуштери

Водич и информации за нега на големи гуштери: барања за куќиште, исхрана и хранење, здравје и многу повеќе. Како да чувате и да се грижите за гуштери со мониста, гекони, брадести змејови и така натаму.

Северен кајмански гуштер (Dracaena guianensis) во аквариумот Шед, Чикаго, ИЛ

5 Гуштери за миленичиња кои изгледаат како мини алигатори

Постојат неколку видови гуштери кои имаат одредена сличност со алигаторите, како што се грубите ваги, долги опашки, и моќни вилици. Сепак, тие се многу помали, попослушни, и полесно се грижат за нив од нивните братучеди крокодилски. Еве пет гуштери кои изгледаат како мини алигатори.

Најголемите гуштери во светот

15 Најголемите гуштери во светот

Гуштерите се разновидна група на влекачи кои можат да се најдат на секој континент освен на Антарктикот. Нивната големина се движи од ситни гекони кои можат да се сместат на врвот на прстот до масивни монитори кои можат да тежат повеќе 100 килограм.

Гуштери и грозје

Дали гуштери може да јадат грозје?

Повеќето видови тревојади и сештојади гуштери можат да јадат грозје, но само во умерени количини. Грозјето е богато со оксалати, кој може да се врзе за калциумот и да ја спречи неговата апсорпција. Ова може да доведе до здравствени проблеми како што се камења во бубрезите и губење на коскената маса. Грозјето е исто така богато со шеќер, што може да придонесе за дебелина ако се хранат премногу често. Ако изберете да го нахраните вашиот гуштер со грозје, задолжително отстранете го… Прочитај повеќе »Дали гуштери може да јадат грозје?

Брадестиот змеј (лево) и зелена игуана (право)

Брадестиот змеј против Игуана: Разлики и размислувања за грижата

Брадестиот змеј и игуаните се популарни гуштери за домашни миленици, но тие имаат различни барања за нега. Забрадените змејови генерално се сметаат за полесни за грижа, додека игуаните бараат поспецијализирана нега и поголема посветеност на време и ресурси.

Чаквала (Sauromalus obesus)

Нега на Чаквала – Информации, Прилог, Диета & Здравје

Чакволас, научно познат како Sauromalus, се фасцинантни влекачи кои првенствено се наоѓаат во северниот дел на Мексико и југозападниот дел на САД. Овие робусни гуштери се познати по својот уникатен изглед и стануваат сè попопуларни како домашни миленици поради нивната податлива големина и релативно ниските барања за одржување. Лист за нега на Чаквала Заедничко име Чаквала Научно име Сауромалус Животниот век 15-20 години Големина како возрасен 12-18 инчи Тежина 1-2 фунти Диетално тревојади Куќиште Потребно е големина 40-галон… Прочитај повеќе »Нега на Чаквала – Информации, Прилог, Диета & Здравје

Ласерта со скапоцени камења

Накит Lacerta Care – Информации, Прилог, Диета & Здравје

Лацерите со скапоцени камења се дневни, полуарбореални гуштери кои потекнуваат од југозападна Европа. Тие бараат терариум со топлинска ламба, УВБ ламба, и лабава подлога. Лацерите со скапоцени камења се инсективојади и треба да се хранат со различни инсекти.

одблиску на размачкан гуштер

Змеј гуштери: Сè што треба да знаете

Змеј гуштери, познати и како агамиди, се разновидна група на влекачи кои се движат по големина од мали геко до џиновскиот змеј Комодо.
Тие се познати по нивните лушпести тела, добро развиени екстремитети, и долги опашки, и нивната способност да ја менуваат бојата за да се камуфлираат од предаторите

Гуштери за миленичиња

Идеи за имиња за гуштери за домашни миленици

Гуштерите прават прекрасни миленичиња за луѓе од сите возрасти. Тие се релативно ниски за одржување и доаѓаат во различни големини и бои. При изборот на име за вашиот гуштер, важно е да се земе предвид видот, личноста, и изгледот на вашето домашно милениче.

Европски гуштер без нозе (Псевдопус аподус)

Европска грижа за гуштер без нозе – Информации, Прилог, Диета & Здравје

Европскиот гуштер без нозе, познат и како Pseudopus apodus, е уникатен и интригантен рептил роден во региони кои се протегаат од Јужна Европа до Централна Азија. Овој вид бара посебна грижа за да напредува во заробеништво, вклучувајќи дневен простор со термички градиент, разновидна исхрана на инсекти и мали 'рбетници, и редовно дополнување со калциум и витамини.

Добијте $5 исклучете ја вашата следна нарачка во Reptilinks со „petswithscales" партнерски код

Добијте $5 Исклучете го вашето следно купување Reptilink со промотивен код „PETSWITHSCALES“.’

Соработуваме со Reptilinks за да им обезбедиме на нашите читатели специјална понуда: $5 од вашето следно купување! Едноставно користете го кодот “миленичиња со лушпи” на наплата или посетете ја оваа врска за да го откупите вашиот попуст.