Kalo te përmbajtja
Shtëpi » Një akt

Një akt

Tegu lizard care guide and information: kërkesat e rrethimit, dietë dhe të ushqyerit, health facts and more. How to keep and care for tegu as a petArgentine black and white tegus, Red ishte i zënë, Colombian golden tegus, etj.

Përgatitja e vaktit tegu: Rrjetë, Patties & Receta të mbështjelljes

Përgatitja e vaktit tegu: Tegu Mesh & Receta e Patties

Ushqimi komercial Tegu mund të jetë i shtrenjtë dhe mund të mos ketë gjithmonë përbërësit më të mirë. Një nga mënyrat më të mira për të kursyer para në ushqimin tegu është ta përgatisni vetë, dhe për t'u përdorur në dispozicion, të freskëta, përbërës të shëndetshëm që sigurojnë një dietë të larmishme. Përgatitja e ushqimit të tegut tuaj paraprakisht mund t'ju kursejë kohë dhe para në planin afatgjatë. Jo vetëm që do të jeni në gjendje të kontrolloni përbërësit… Lexo më shumë »Përgatitja e vaktit tegu: Tegu Mesh & Receta e Patties

A hanë tegus gjarpërinjtë dhe hardhucat e tjera?

Tegus dihet se janë ngrënës oportunistë, konsumimi i një sërë artikujsh gjahu në natyrë, duke përfshirë gjarpërinjtë dhe zvarranikët e tjerë të vegjël. Keshtu qe po, tegus mund të hajë gjarpërinjtë, hardhucat dhe zvarranikët – por këto nuk janë burimi kryesor i ushqimit në dietën e tyre. Tegus në të egra do të konsumohen kryesisht si gjitarë të vegjël, zogjtë, insektet, amfibët (bretkosat) dhe frutat. A mund t'i ushqeni hardhucat një tegu? Mund të ushqeheni vërtet… Lexo më shumë »A hanë tegus gjarpërinjtë dhe hardhucat e tjera?

Tegus janë krijesa inteligjente që mund të zbuten si kafshë shtëpiake dhe madje mund të prishen shtëpi në një farë mase.

Tegu Zbutja, Këshilla për trajtimin dhe trajnimin e vogël

Zbutja e një tegu mund të jetë një përvojë shpërblyese, pasi këto hardhuca inteligjente njihen për krijimin e lidhjeve të forta me kujdestarët e tyre. Megjithatë, është e rëndësishme t'i qasemi zbutjes me durim dhe mirëkuptim, pasi tegusi mund të jetë i çuditshëm dhe mund të marrë kohë për t'u përshtatur me mjediset dhe njerëzit e rinj. Nëse keni një tegu argjentinas bardh e zi, një tegu i kuq, ose tegu kolumbian, ka disa strategji kryesore që… Lexo më shumë »Tegu Zbutja, Këshilla për trajtimin dhe trajnimin e vogël

Ushqime për hardhucat Tegu

Akti Lista e Ushqimit

Tegus janë zvarranikë gjithëngrënës që kërkojnë një dietë të larmishme për të qëndruar të shëndetshëm dhe të lumtur. Kjo dietë duhet të përbëhet nga afërsisht 70% proteina dhe 30% material bimor (për të rritur Argjentinas dhe Tegus Kuq), ose 90% proteina dhe 10% zarzavate (për tegus kolumbian dhe tegus bebe pavarësisht nga speciet). Frutat dhe disa ushqime të tjera duhet të ushqehen vetëm në mënyrë sporadike ose si ushqim, dhe disa suplemente si kalciumi rekomandohen gjithashtu. Më poshtë,… Lexo më shumë »Akti Lista e Ushqimit

Hardhuca Tegu duke pirë ujë nga një tas për kafshët shtëpiake.

Uji më i mirë & Kupat e ushqimit për Tegus

Kur vjen puna për të gjetur tasin e duhur të ujit dhe ushqimit për tegusin, ka disa faktorë për t'u marrë parasysh – gjegjësisht mosha e kafshës suaj, materiali dhe madhësia e tasit. Pavarësisht se cilin tas zgjidhni, është e rëndësishme ta pastroni rregullisht dhe të siguroheni që tegu juaj të ketë akses për pastrim, ushqim të freskët dhe ujë çdo ditë. Kjo faqe përmban lidhje shoqëruese. Ndërsa Amazon bashkëpunon, ne mund të fitojmë… Lexo më shumë »Uji më i mirë & Kupat e ushqimit për Tegus

Tegus tani janë të paligjshme për t'u zotëruar në Gjeorgji

Disa lloje hardhucash Tegu dhe Monitor nuk lejohen më si kafshë shtëpiake në Gjeorgji

Të martën më 22 tetor, Bordi i Departamentit të Burimeve Natyrore të Gjeorgjisë votoi për të kufizuar pronësinë e ardhshme të zvarranikëve ekzotikë në përgjigje të numrit në rritje të specieve pushtuese që kërcënojnë ekosistemin vendas. Ndalimi u bë posaçërisht për të trajtuar problemin e dy llojeve pushtuese të zvarranikëve, Pitonët burmezë dhe hardhucat tegu bardhezi argjentinase, të cilët importohen nga Amerika e Jugut dhe shpesh lirohen ose arratisen në… Lexo më shumë »Disa lloje hardhucash Tegu dhe Monitor nuk lejohen më si kafshë shtëpiake në Gjeorgji

Uramastyx dhe spinaq

A mundet Uromastyx të hajë spinaq?

Spinach is one of the few foods that should be avoided in a uromastyx’s diet. Uromastyx lizards can technically eat spinach, por në sasi të mëdha kjo mund të jetë e dëmshme, kështu që është mirë që konsumi të mbahet në minimum ose të shmanget fare. Pavarësisht se është një perime me gjethe të errëta të pasura me lëndë ushqyese, spinaqi ka një përmbajtje jashtëzakonisht të lartë të oksalateve, të cilat lidhen me kalciumin dhe pengojnë përthithjen e duhur të tij. Mungesa e kalciumit mund… Lexo më shumë »A mundet Uromastyx të hajë spinaq?

Tegu dhe kastraveci

A mundet Tegus të hajë tranguj?

po, tegus mund të konsumojë në mënyrë të sigurt kastravecin. Këto perime jeshile janë përreth 96% ujë me pak fibra, kështu që ato nuk janë ushqimi më i pasur me vlera ushqyese për hardhucën tuaj, por ato janë krejtësisht të sigurta për t'u ngrënë. Ende, ka shumë opsione më të mira për tegun tuaj dhe është e rëndësishme të ofroni një dietë të larmishme që përfshin lloje të ndryshme frutash dhe perimesh gjithashtu… Lexo më shumë »A mundet Tegus të hajë tranguj?

Një akt (majtas) dhe hardhuca monitoruese (drejtë)

Tegu vs Monitor Lizard: cila është e duhura për ju?

hardhucat e monitorit dhe hardhucat tegu janë një shembull i dy familjeve të hardhucave të mëdha që evoluan nga i njëjti paraardhës, por në fakt janë mjaft të ndryshëm nga njëri-tjetri. Ata të dy mund të bëjnë kafshë shtëpiake të shkëlqyera nën kujdesin dhe kushtet e duhura, por ka dallime të konsiderueshme në kërkesat e personalitetit dhe blegtorisë për të cilat duhet të keni parasysh. Dallimet midis Monitor dhe Tegu Lizards Tegu Lizards Monitor Lizards Në përgjithësi më të mëdha në madhësi (3.5-5… Lexo më shumë »Tegu vs Monitor Lizard: cila është e duhura për ju?

Vepro duke fjetur

Tegu brumation: shenjat, temperatura, kohëzgjatja

Brumacioni është ekuivalenti i zvarranikëve të letargjisë, kjo eshte, ajo periudhë kohore gjatë së cilës një kafshë ngadalëson metabolizmin e vet dhe pushon pothuajse të gjithë aktivitetin në mënyrë që të ruajë energjinë dhe të mbijetojë dimrin. Në të egra, tegus do të tërhiqet në një hapësirë ​​të sigurt për t'u fshehur kur ditët të fillojnë të shkurtohen në vjeshtë dhe të qëndrojë atje për 6-7 muaj deri sa të vijë pranvera. Gjatë kësaj periudhe brumimi një tegu… Lexo më shumë »Tegu brumation: shenjat, temperatura, kohëzgjatja